top of page
Vyhledat

Myanmar | Betel

  • Obrázek autora: Eri Salcmann
    Eri Salcmann
  • 14. 2. 2017
  • Minut čtení: 2

Když mi bylo 15 viděla jsem dokument o Asii a fascinovaně koukala na ty krásné zelené listy, které tam každý žvýkal a které barvily sliny i zuby do ruda. Už tenkrát jsem si říkala „Tak tohle chci vyzkoušet.“

A povedlo se! V Myanmaru se Betel prodává na každém rohu a tahle nejužívanější droga na světě stojí jen pár korun. Jedna "dávka" je směs betelových semínek, tabáku a citronové kůry, zabalená v betelovém listu, který je potřený vápnem. Několikrát jsem zaváhala, když jsem viděla ty rudé a bezzubé úsměvy prodávajících, ale pak jsem v jedné z Yangonských uliček zahlédla stařičkou paní s betelovým stánkem a zamířila k ní. Ukázala jsem na jeden z listů. Vytřeštila na mě oči a začala se smát. Ukázala jsem znovu a smích nepřestával, tak to už jsem si říkala, že ten betel bude asi slušnej model, ale po chviličce jsem dostala jeden zamotaný list do ruky. Zeptala jsem se „How much“ a stařičká paní se začala zase smát a gestikulovala, že je to zadarmo. Nechápala jsem, ale po čase jsem se dozvěděla, že holky si betel vůbec koupit nemůžou a tak jsem jako bílá turistka byla asi úplně za exota.

Experiment jsem si radši odnesla do bezpečí hotelového pokoje, aby mě nic nepřekvapilo a po prvním zkousnutí bylo jasné, že je ta nejhnusnější věc, jakou jsem kdy v puse měla (tohle předčí jen Durian). Ale vydžela jsem a statečně žvýkala dál. Chuť se pomalu měnila v příjemnou, sliny se začaly tvořit víc a víc a už bylo jasné, proč všichni ve městě odplivávají červenou barvu. I já jsem musela přebytky vyplivnout a to byla opravdu chuťovka. Zrychlil se mi tep a trochu jsem se opotila, ale jinak jsou účinky srovnatelné s energy drinkem. Asi jsem dostala turistickou verzi, ale žádný extra stav se nekonal. Jedno kafe po ránu na mě působí dost podobně:)

Comentarios


Žijeme, cestujeme a s Vámi sdílíme naše dobrodružství a zážitky...
besties.cz
bottom of page