Vietnam | ...škatulata hejbejte se!
- Dagmar Edelmann Hard
- 31. 3. 2017
- Minut čtení: 3
1. Letadlo
Několikrát denně létají vnitrostátní linky. Letenka se dá pořídit za pár korun i den před odletem, když se narychlo rozhodnete o přesunu. Jetstar je z jich nejlevnější (cca 1500 korun jednosměrná, 2100 zpáteční) pořád poletíte lepším letadlem než mají ČSA. V ceně není žádné občerstvení, tedy koupit předem v bezcelní zóně. Klimatizace nebyla tak naplno, jak jsem se připravovala, bohužel i tak to byl pro mě nejbližši možný fyzický kontakt s Vietnamci, kteří mně prostě smrdí. Je jedno, že to byl jednou krásný zkérovaný vokatý drzoun, nebo starý bezzubý dědula. Prostě pyžmo mi nejede a jak hodně kouří tak z úst jim jde příšerný odér. Pozor, nedýchat!
2. Vlak
Jízda vlakem byla nejvíc vtipná. Cizinci se jím přesouvají jen vyjímečně. Takže z nás byli Vietnamci dost vykulení. Mladí, staří se na nás smály. Dvě bělošky v kraťáskách s obřími zavazadly, to byla atrakce. Průvodčí si procvičil počítaní v angličtině do pěti, když jsme se ho ptaly, za jak dlouho pojede vlak. Jízdenka vlakem vyjde na pětinu ceny jako u nás je s místenkou, tedy nesednete si, kam chcete. Vagóny jsou průchozí, takže po celou dobu vlakem rozvážejí občerstvení všeho druhu (teplé, sladké, oříšky, bagety, pití,... ). To vyjde v průmeru na našich 15korun od kusu. Navíc každý vagón má lcd. Takže jsme společně koukali na pořad ve Vietnamštině, který nám s Erdou připomínal Možná přijde i kouzelník. Takže jsme se u toho válely smíchy a Vietnamci s námi. Ničemu jsme nerozumněly, oni si nejspíš mysleli opak. Byli moc roztomilí! Co mě osobně štvalo, že klimatizace jede celou dobu na plný pecky, díky bohu jsou zde k zapůjčení deky - lepší si vzít čistou leč použitou deku, než mít angínu, a tak jsme vypadali jak šmoulí parta.
3. Autobus
Po Vietnamu jezdí, mimo klasických autobusů, které známe z Evropy, tzv.spící busy. Jsou nasazeny na vzdálenější destinace (cca od 2h jízdy déle). Cenově vyjde stejně jako vlak. Je jen na vás, které dopravě dáte přednost. Zdarma dostanete vodu na cestu. Při vstupu na první schod vyfasujete pytlík na boty, ty si nesete sebou, nebo je dáte do koše k ostatním. Po autobuse jedině bez bot. Máte zde tři řady paland spojených do jedné linie. . Ja měla horní místo, elegantně jsem se vyhoupla a zjistila, že je to fakt pohodlné. Polohovací, čisté, měkké, kožené lůžko. K nohám jsem si dala kabelku a boty a chillovala celou cestu. Vietnamci mají rádi spánek, takže nikdo nikoho neruší, spí, čtou si, pouští si něco do sluchátek. Navíc neběžela klimatizace ale jen snesitelný větrák. Za mě tahle volba dopravy vedla na příčce úspěšnosti.
4. Skůtr
Motorka je na kratší vzdálenosti nejlepší. Ovšem pro odvážlivce - obzvlášť ve městech. Připodobnila bych to, na základě zkušenosti ať už v Hanoji nebo ze Saigonu, k roji much. Jsou všude. Předjíždí zprava, zleva. Nutno podotknout, že ve Vietnamu na silnici neexistují žadná pravidla. Kdo dřív přijede, ten dřiv jede! Jak oni sami přiznávají, nehod je hodně, ale smějí se tomu. My si na to troufly až v mimoměstské destinaci, u moře, kde je celkově život poklidnější. Skůtr vás vyjde na den cca 150korun, benzín vyjde 8korun na litr. Nekupujte ho na ulici, ale na benzínkách, je kvalitnější, motorka vás nikde nenechá! Pozor - nedávejte depozit. Rádi si vymyslí důvod, proč vám ho nevrátit.
5. Taxi
Této formě dopravy bych nejraději věnovala celou kapitolu. Takže jen ve zkratce. Uber funguje po celém světě, takzě i ve Vietnamu. Využijte toho, cenově jako u nás, možná o pár korun dražší. Vyplatí se to! Toto řemeslo je nejspíš po celém světě pro zloděje!
Pro chodce mám ještě několik rad! Když jsem se ocitla uprostřed Ho Chi Min City, byla jsem totiž v šoku, jaká doprava v ulicích může být! Když přecházíte přes silnici, nebo jste v její blízkosti. Nezastavujte se, necouvejte zpět, nepřebíhejte! Prostě plynule jděte, oni se vyhnou!










Comments